1959-60
ATWOOD (10-10)
Coach: Tom Sittler
SeasonCareer
John Anglin, sr. 203306
Tom Bradway, jr. 241
Jim Craig, jr. 2
Dave Creighton, jr.145
Steve Creighton, sr. 179390
Dave Fredrick, jr. 0
Dick Hollar, jr. 3
Jim Irwin, sr. 320382
John McDaniel, jr. 28
Ray Miner, jr. 0
Glen Robinson 0
Dave Ryman, jr. 125
Jim Thomas, sr. 957
Scores
55 Talma 73
57 Leesburg 45
67 Syracuse (2 OT) 68 (at Grace)
47 Etna Green 71
57 West Twp. 45
59 at North Webster76
54 at Mentone 56
60 at Arcola 67
Tourney at Claypool
58 Claypool 61
55 Leesburg 53
87 Silver Lake 63
Kosciusko County Tourney at Grace College
62 Syracuse (OT) 65
59 at Larwill 45
95 Beaver Dam 74
72 at Milford 68
57 at Etna Green 71
60 at Claypool 43
75 Tippecanoe 58
66 Sidney (at Claypool) 53
Sectional at Columbia City
53 Warsaw 55
1956-57
ATWOOD (8-12)
Coach: Ray Miller
SeasonCareer
Sam Cormany, sr. 22
Bob Creighton, jr.214
Tom Groninger, jr. 20
Jim Lee, jr. 333
Jerry Marsh, soph. 121
Jim McKibbin, sr. 74105
Kent Parks, jr. 0
Tom Smith, sr. 3847
Jon Swanson, sr. 90182
Don Wray, sr. 118169
Max Wray, jr. 59
Jim Wright, sr. 3048
Scores
40 at Talma 75
85 Deedsville 56
59 at Syracuse 50
44 at Etna Green 68
54 North Webster46
54 at Bourbon 67
43 Mentone 46
49 Arcola 63
73 at Butler 51
43 at Leesburg 77
Kosciusko County Tourney at Warsaw
36 Etna Green 61
43 at Silver Lake54
48 Larwill (2 OT) 50
64 at Beaver Dam 47
71 Milford 85
48 Etna Green 59
64 Claypool (OT) 63
73 at Tippecanoe71
61 Sidney 57
Sectional at Syracuse
48 Warsaw 55
1953-54
ATWOOD (6-15)
Coach: Ray Miller
SeasonCareer
Rudy Allen. Soph. 9
Maurice Baumgartner, sr. 1546
John Bradway, sr. 120317
Bob Gerber, sr. 140212
Larry Hoffer, jr. 241
Jim Kneeland, sr. 185357
Don Miller, soph. 2
Larry Roberts 141
Al Rovenstine, soph. 103
Lyle Witham, soph. 172
Scores
53 Sidney (at N.Manchester) 48 (OT)
69 Talma 52
44 at Burket 48
61 Syracuse 52
59 Etna Green 69
53 at Pierceton 82
59 at North Webster64
61 at Bourbon 65
13 at Mentone 15
82 Leesburg 55
Kosciusko County Tourney at Warsaw
47 North Webster 64
49 Silver Lake 59
50 at Larwill 44
47 at Beaver Dam 50
57 at Milford 61
42 at Etna Green 56
60 at Claypool 64
48 Burket 55
67 Tippecanoe 80
Warsaw Sectional
60 Claypool 55
47 Milford 60
1958-59
ATWOOD (4-16)
Coach: Forrest Dunnuck
SeasonCareer
John Anglin, jr. 80 Tom Bradway, soph. 92 Dave Creighton, soph. 95
Steve Creighton, jr.158 Lamar Davis, sr. 198356 Claude Good, sr. 205402 Jim Irwin, jr. 52 Joe Kintzel, jr. 7 Jerry Marsh, sr. 158442 Jim Thomas, jr. 34
Scores
43 at Talma 46 46 at Leesburg 38 57 at Syracuse 76 57 at Etna Green 63 39 at North Webster81 35 at Bourbon 53 44 at Mentone 67 46 Arcola (at Grace)51 Holiday Tourney at Grace College
65 Sidney 44 56 Claypool 59
56 at Silver Lake 79 Kosciusko County Tourney at Grace College
61 Silver Lake 66
46 Milford 47 52 Claypool 73 60 at Beaver Dam 71 46 at Tippecanoe 65 68 Larwill (at Grace) 66
87 Sidney 46 66 Etna Green 74 Sectional at Columbia City
51 Pierceton 66
1955-56
ATWOOD (16-6)
Coach: Ray Miller
SeasonCareer
Bob Creighton, 6-1 soph. 154
Jim Lee, 6-0 soph. 344 Jim McKibbin, 5-10 jr.12 Al Rovenstine, 5-9 sr. 233505 Tom Smith, 5-9 jr. 9 Jon Swanson, 5-7 jr. 82 Lyle Witham, 5-10 sr.342774 Don Wray, 5-8 jr. 51 Max Wray, 5-8 jr. 158 Jim Wright, 6-2 jr. 18
Scores
76 Sidney (at N.Manchester)58
74 Talma 56 58 Syracuse 79 72 Etna Green 53 72 at North Webster 56 58 Bourbon 56 50 at Aubbeenaubbee Twp. 29
53 at Arcola (2 OT) 51 76 Butler 50 72 Leesburg 44 Kosciusko County Tourney at Warsaw
70 Silver Lake 51 58 Beaver Dam (OT) 57 49 Mentone 62
60 Silver Lake 70 62 at Larwill 60 59 Beaver Dam 65 75 at Milford 60 67 at Etna Green 59 74 at Claypool 48 60 Tippecanoe 80 Syracuse Sectional
49 Etna Green 52
1952-53
ATWOOD (5-15)
Coach: Alvin Smith
SeasonCareer
Maurice Baumgartner, jr. 31
John Bradway, jr. 170 Bob Gerber, jr. 72 Doug Hoffer, sr. 88104 Larry Hoffer, soph. 110 Dick Jordon, sr. 166171 Jim Kneeland, jr. 172 Larry Roberts 260 Al Rovenstine, fresh. 2 Rummel 2 Jack Sensibaugh, sr. 99 Lyle Witham, fresh. 6 Stan Yeiter, sr. 2424
Scores
63 Sidney 72 68 at Talma 45 78 Burket 55 52 at Syracuse 65 39 at Etna Green 62 43 Pierceton 65 29 North Webster75 38 at Bourbon 52 38 Mentone 69 Holiday Tourney at Mentone
47 Burket 53 56 Atwood 69
61 at Leesburg 83 Kosciusko County Tourney at Warsaw
56 Syracuse 64
49 at Silver Lake 90 61 at Beaver Dam62 65 Milford 63 57 Etna Green 66 66 Claypool 73 79 at Tippecanoe 77 Sectional at Warsaw
53 Sidney 75
1957-58
ATWOOD (4-16)
Coach: Forrest Dunnuck
SeasonCareer
John Anglin, soph. 23
Bob Creighton, sr.314692
Steve Creighton, soph. 53
Lamar Davis, jr. 158
Claude Good, jr. 197
Tom Groninger, sr. 32
Jim Irwin, soph. 10
Jim Lee, sr. 20813
Joe Lee, sr. 4545
Jerry Marsh, jr. 163
Kent Parks, sr. 1212
Jim Thomas, soph.14
Scores
53 Talma 59
29 at Aubbeenaubbee Twp. 57
46 Syracuse 83
37 Etna Green 72
65 Butler Twp. 20
35 at North Webster 78
66 Bourbon 72
43 at Mentone 62
48 at Cromwell 69
67 Leesburg 43
Kosciusko County Tourney at Syracuse
61 Beaver Dam 62
51 Silver Lake 41
45 at Larwill 52
53 Beaver Dam 56
61 at Milford 75
48 at Etna Green 67
69 at Claypool (OT) 65
71 Tippecanoe 91
62 at Sidney 64
Sectional at Syracuse
38 Leesburg 39
1954-55
ATWOOD (6-16)
Coach: Ray Miller
SeasonCareer
Rudy Allen, 5-9 jr. 34
Bob Creighton, fresh.10
Larry Hoffer, 5-9 sr. 305656
George Klinger, jr. 0
Jim Lee, fresh. 116
Jim McKibbin, 5-9 soph. 19
Don Miller, jr. 5
Larry Roberts 155556
Al Rovenstine. 5-8 jr. 167
Jon Swanson, 5-3 soph. 10
Lyle Witham, 5-9 jr. 255
Don Wray, soph. 0
Max Wray, fresh. 11
Jim Wright, soph. 0
Scores
48 Sidney 58
41 at Talma 43
50 Burket 52
54 at Syracuse 62
41 at Etna Green37
38 Pierceton 53
43 North Webster46
51 at Bourbon 61
61 Mentone 69
56 at Leesburg 38
Kosciusko County Tourney at Warsaw
51 Leesburg 45
47 Etna Green 66
52 at Silver Lake61
51 Larwill 40
51 at Beaver Dam 56
48 Milford (OT) 49
54 Etna Green 57
44 Claypool 47
W Burket
56 Tippecanoe 57
Sectional at Warsaw
53 Sidney 47
40 Etna Green 54
1951-52
ATWOOD (9-13)
Coach: Abe Hoogenboom
SeasonCareer
John Bradway, soph.27
Ed Cochran, sr. 4496
Goon 142
Harmon 64
Dick Hepler, sr. 199402
Doug Hoffer, jr. 16
Dick Jordan, jr. 5
Jim Kneeland, soph. 0
Pfeiffer 14
Robinson 11
Dick Swanson, sr. 213292
Wolf 21
Wray 15
Jack Younce, sr. 349943
Scores
58 at Sidney 46
45 Talma 28
47 Burket (OT) 49
40 at Pierceton 53
42 Syracuse 40
37 Etna Green 49
54 at North Webster67
50 Bourbon 62
Holiday Tourney at Talma
72 Talma 44
43 Tippecanoe 44
47 Leesburg 53
Kosciusko County Tourney at Warsaw
46 Pierceton 61
51 Mentone 50
46 Silver Lake 61
75 Beaver Dam 69
49 at Milford 73
36 at Etna Green 40
50 at Claypool 64
41 Tippecanoe 30
Sectional at Warsaw
82 Beaver Dam 42
58 Burket 54
51 Warsaw 66
1950-51
ATWOOD (14-9)
Coach: Abe Hoogenboom
SeasonCareer
Danny Anglin, sr.3921031
Dick Anglin, sr. 2020
Ken Baugher, sr. 22
Ed Cochran, jr. 52
Jack Egolf, sr. 8081
Dick Hepler, jr. 113
Sam Holderman, sr.11
Fred Powell, sr. 229404
Jim Smith, sr. 3535
Dick Swanson, jr.39
Jack Younce, jr.303
Scores
42 at Tippecanoe 59
67 Sidney 32
81 at Talma 40
73 Burket 64
48 Pierceton 29
47 at Syracuse 60
51 Etna Green (OT)46
50 North Webster 49
44 at Bourbon 53
60 at Mentone 58
Holiday Tourney at Atwood
92 Talma 58
46 Tippecanoe 49
50 at Leesburg 53
Kosciusko County Tourney at Warsaw
54 Sidney 43
45 Warsaw 47
49 at Silver Lake 51
51 at Beaver Dam 55
63 Milford 59
42 at Etna Green 38
68 Claypool 22
Sectional at Warsaw
58 Claypool 38
41 Mentone 39
44 Etna Green 50